Cancel

Western Dakota Tech Learn. Do. Now.

Visit Us Request Info Chat Online

WDT Announces 224 Students Named to Fall 2019 Dean's List

Western Dakota Tech congratulates the 224 students named to the Fall 2019 Dean's List. To qualify, students must earn a grade point average of 3.5 or higher.

The Dean's List begins with South Dakota students followed by additional states.

SOUTH DAKOTA
Aberdeen: Seth Martens, Computer-Aided Design; Belle Fourche: Alexander Hendricks, Computer-Aided Drafting; Shelby Rhoads, Criminal Justice; Hunter Vissia, Paramedic; Black Hawk: Koby Emeline, Computer Science - Information Technology Specialist; Teagan Engel, Practical Nursing; Calley Garner, Business & Technology; Ryan Matusiak, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Mundy Meguire, Business & Technology; Jason Richmond, Business & Technology; Kane Thomas, Business & Technology; Nicolette Thomson, Criminal Justice; Box Elder: Brittany Beam, Environmental Engineering Technology; Patrick Benyo, Diesel Technology; Aeden Broz, Dual Enrollment; Charlie Clyde, Welding & Fabrication; Emily Feistner, Automotive Technology; Dusty Hagen, Business & Technology; Nickolas Harpel, Automotive Technology; Kimberly Illingworth, Computer-Aided Design; Chelsea LeBlanc, Environmental Engineering Technology; Gavin Myers, Computer-Aided Design; Jacob Nankivel, Automotive Technology; Ashley Ouellette, Surgical Technology; Robert Umberger, Automotive Technology; Matthew Wogerman, Welding & Fabrication; Deadwood: Jessica Addington, Medical Laboratory Technician; Carol Burt, Medical Laboratory Technician; Ellsworth AFB: Janice Little, Dental Assisting; Mindy Saldano, Health Information Management - Coding; Faith: Jessica Hunt, Surgical Technology; Hereford: Bryson Priest, Diesel Technology; Hermosa: Jeremy Hart, Drafting & Machining Technology; Lexus Peters, Business & Technology; Hill City: Cody Homan, Welding & Fabrication; Blake Roland, Dual Enrollment; London Turner, Surgical Technology; Hot Springs: Jamie Moreno, Practical Nursing; Karla Parisien, Allied Health; John Turner, Computer Science - Information Technology Specialist; Kadoka: Nicholas Young, Electrical Trades; Keystone: Amanda McNeary, Environmental Engineering Technology; Seth Nowak, Electrical Trades; Lead: Christopher Murray, Electrical Trades; Treva Zellers, Practical Nursing; Martin: Chante Cook, Accounting; McIntosh: Jacob Nehl, Electrical Trades; Mobridge: Alexis Sjomeling, Accounting; Murdo: Chauncey Hauptman, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; New Underwood: Steven Burns, Phlebotomy/Laboratory Assistant; Nathan Hannan, Diesel Technology; Newell: Benjamin Parrow, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Garrett Strohschein, Electrical Trades; Norma Wood, Accounting; Piedmont: Aaron Hanson, Dual Enrollment; Brenda O'Grady, Business & Technology; Anna Roltgen, Business & Technology; Alyla Stewart, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Sara Weber, Allied Health; Pierre: Ethan Falcon, Business & Technology; Chase Lenneman, Electrical Trades; Rapid City: Hannah Adams, Medical Laboratory Technician; Taylor Allison, Practical Nursing; Lance Andersen, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Rebecca Anderson, Accounting; Ryver Anderson-Hansen, Health Information Management – Coding; KaLena Arroyo, Medical Laboratory Technician; John Auriemma, Welding and Fabrication; Travis Axlund, Computer-Aided Design; Anna Baker, Computer Science-Information Technology Specialist; Wamniyomni Bear Runner, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Tucker Beaudette, Paramedic; John Benedict, Plumbing Technology; Colt Bentley, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Casey Bifulco, Environmental Engineering Technology; Ethan Bishop, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Derrek Brave Heart, Welding & Fabrication; Kyler Carda, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Danielle Carlin, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Derek Chipman, Drafting & Machining Technology; Donna Clutter, Health Information Management – Coding; Travis Cookson, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; John Cronin, Computer Science-Information Technology Specialist; Cameron Cummings, Criminal Justice; Wyatt Davidson, Welding & Fabrication; Tabitha Deiss Jensen, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Nathan Diede, Electrical Trades; McKenzie Doto, Practical Nursing; Alexandra Douglas, Criminal Justice; Matthew Drake, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Derrick Dringman, Criminal Justice; Amanda Dutton, Allied Health; Christopher Eagle Bull, Automotive Technology; Jade Edwards, Drafting and Machining Technology; Kenneth Eisenbraun, Library Technician; Joshua English, Computer Aided Drafting; Francisco Escobar, Construction Technology; Robert Fairey, Technical Studies; Jordan Fields, HVAC/R Technology; Teresa Forbes, Practical Nursing; Joshua Galster, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Tristan Ganje, Diesel Technology; Garrett Geffre, Computer-Aided Design; Sheridan Gerdes, Business & Technology; DeAna Gibson, Computer-Aided Design; Marissa Godfrey, Criminal Justice; Raina Grace, Criminal Justice; Seth Graves, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Stephen Green, Welding & Fabrication; Wendy Groenewoud, Surgical Technology; William Groves, Electrical Trades; Brenda Hafner, Computer Science-Information Technology Specialist; Stephen Heckman, Computer-Aided Design; Megan Heggen, Criminal Justice; Shyanne Hirschfeld, Accounting; Erin Hope, Environmental Engineering Technology; Cody Horan, Electrical Trades; Melissa Horvath, Practical Nursing; Tyler Hughes, Business & Technology; Ryan Hukill, Welding & Fabrication; Bobby Isom, Automotive Technology; Kristian Jakowicz, Paramedic; Megan Johnson, Bookkeeping; Tanner Johnson, Electrical Trades; London Kahler, Medical Laboratory Technician; Josaiah Kennedy, Medical Laboratory Technician; Tucker Kieffer, Diesel Technology; Christin King, Surgical Technology; Dylan Kirkeby-Carlyle, Computer Science-Information Technology Specialist; Emma Knecht, Computer Science-Information Technology Specialist; Hanna Knottnerus, Medical Laboratory Technician; Teesha Koehler, Computer-Aided Design; Evan Krebsbach, Computer Science-Information Technology Specialist; Ben Kruger, Welding & Fabrication; Christina Lawrence, Phlebotomy/Laboratory Assistant; Christopher Lunsford, Electrical Trades; Michael Marion, Plumbing Technology; Carol Matt, Allied Health; Hunor McCauley, Dual Enrollment; Jadon Mecham, Diesel Technology; Lizzette Meza, Environmental Engineering Technology; Natasha Milacek, Criminal Justice; Ron Miller, Paramedic; Matthew Moyer, Business & Technology; Jacob Mundt, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Antonio Nalls, Business & Technology; Cheyenne Nissen, Criminal Justice; Wade Olson, Automotive Technology; Jason Osborn, HVAC/R Technology; Caden Overturf, Plumbing Technology; Kevin Poliszuk, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Meghan Preston, Practical Nursing; Hailee Proietti, Criminal Justice; Stephanie Rail, Business & Technology; Prashanta Regmi, Criminal Justice; Shelah Reimer, Criminal Justice; Chloe Renfro, Computer-Aided Design; Ryan Rieger, Paramedic; Royal Roan Eagle, Computer Science-Information Technology Specialist; Stacy Roberts, Surgical Technology; Timothy Romero Douglas, Electrical Trades; Wayne Sayer, Welding and Fabrication; Brianna Scherr, Paramedic; Mandy Schmidt, Criminal Justice; Lesli Schneider, Practical Nursing; Ethan Schulz, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Erin Schweiss, Health Information Management – Coding; Ryan Seybold Conner, HVAC/R Technology; Monica Sherman, Computer-Aided Design; Russell Sipos, Electrical Trades; April Smith, Computer Science-Information Technology Specialist; Eleecia Smith, Surgical Technology; Heather Snyder, Business & Technology; Tanner Spencer, Welding & Fabrication; Katelyn Spint, Dual Enrollment; Richard St. Peter, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Sharon Stands, Criminal Justice; Malakai Stevens, Electrical Trades; Lynette Stieb, Accounting; Chandler Sutherland, Business & Technology; Jason Swanson, HVAC/R Technology; Taylor Terrasas, Practical Nursing; Randy Truax, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Marquis Trujillo, Paramedic; Dara Tucker, Criminal Justice; Denato Two Bulls, Welding & Fabrication; James Vander Vorst, Dual Enrollment; Mariah Vanderlaan, Surgical Technology; Jordain Ward, Environmental Engineering Tech; Paul Weisbeck, Welding & Fabrication; Sophia Whillock, Business & Technology; Christin Wiebe, Computer-Aided Design; Rachel Wood, Library Technician; Jacob Wright, Computer-Aided Design; Bobbie Yorkey, Allied Health; Brittney Young, Plumbing Technology; Holly Ziegel, Medical Laboratory Technician; Spearfish: Bobby Deleon, Welding & Fabrication; Haile DuBry, Practical Nursing; Bree Lewis, Criminal Justice; Lindsey Roberts, Medical Laboratory Technician; Ashley Sales, Dental Assisting; Shantayl Walton, Automotive Technology; Derik West, Diesel Technology; Sturgis: Beth Bachand, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Joe Baker, Computer Science - Information Technology Specialist; Brook Hanson, Computer Science - Information Technology Specialist; Jessica Lord, Environmental Engineering Technology; Rachel Nelson, Health Information Management; Noah Ross, Criminal Justice - Law Enforcement Emphasis; Forrest Zimmiond, Electrical Trades; Summerset: Kaleigh Becket, Welding & Fabrication; Maggi Horton, Computer-Aided Design; Sheila Twite, Business & Technology; Billie Webb, Pharmacy Technician; Ryan Yeary, Electrical Trades; Wessington: Evan Lopez, Electrical Trades; Whitewood: Morgan Blakeman, Business & Technology; Taylor King, Allied Health - LPN; Nicolette Radensleben, Allied Health.

LOUISIANA
Homer: Emily Key, Paramedic.

NEBRASKA
Rushville: Ryan Wellnitz, Computer-Aided Design.

NORTH DAKOTA
Hettinger: Reece Williams, Electrical Trades.

WYOMING
Gillette: Leticia Schnell, Practical Nursing.

About Western Dakota Tech

Western Dakota Tech was established in 1968 and is the only technical college serving the western South Dakota region.

Western Dakota Tech offers programs in a variety of fields, including Business and Computers, Construction and Manufacturing, Energy and Environmental Technologies, Health Sciences, Legal and Public Services, and Transportation Technologies.

More than 98 percent of Western Dakota Tech's most recent graduates are working, continuing their education, or are enlisted in the military. [Placement information is derived from graduate surveys, faculty-collected data, placement surveys started six months after graduation, and the South Dakota Department of Labor and Regulation. Overall placement rate is figured by: (responding graduates employed, continuing education, or in military service)/(responding graduates who are seeking employment). The number of program graduates are unduplicated by CIP code.]

Western Dakota Tech faculty, staff, and administration focus their efforts on helping students gain the skills and experiences they need to succeed. Through hands-on learning, internships, and industry partnerships, Western Dakota Tech students graduate ready to make a real and immediate contribution to their employers and to their communities.

For information about Western Dakota Tech, call (800) 544-8765 or (605) 718-2565 or send an email to Admissions@wdt.edu. Visit us on the web at wdt.edu.

View all articles

Join the Conversation

Connect with Western Dakota Tech

Website Powered By PageFramer, Development By Robert Sharp & Associates