Cancel

Western Dakota Tech Learn. Do. Now.

Visit Us Request Info Chat Online

Western Dakota Tech Announces Fall Dean's List

RAPID CITY, SD - Western Dakota Tech congratulates the 226 students named to the Fall 2016 Dean's List. To qualify, students must earn a grade point average of 3.5 or higher.

To view the list of students, their hometown, state and program, click the "More About this Story" link.

Last Name First Name Hometown State  Program
Aadland Alexander Rapid City SD Environmental Engineering Tech
Adams Clay Rapid City SD Welding and Fabrication
Addison Kahler Kadoka SD Transportation Technology
Aga Destiney Sturgis SD Practical Nursing
Alspaw Nathan Rapid City SD Computer Aided Drafting
Anderson Seth Dickinson ND Welding and Fabrication
Andrews Stanley Rapid City SD Electrical Trades
Arrambide Adriana Rapid City SD Medical Laboratory Technician
Azure Genevieve Roseglen ND Business
Bales Micheala Scranton PA Surgical Technology
Ballard Maci Johnston IA Health Information Management
Barrett Zachary Lead SD Electrical Trades
Bauer Kyla Sturgis SD Medical Laboratory Technician
Bauer Echo Lead SD Criminal Justice
Beck Kassee Cincinnati OH Practical Nursing
Bell Ryan Albuquerque NM Computer Aided Drafting
Berg Brandon New Ulm MN Electrical Trades
Berry Alexis Rapid City SD Fire Science
Blank Tanner Rapid City SD Electrical Trades
Blume Steven Custer SD Paramedic
Bowerman Michael Rapid City SD Electrical Trades
Boyer David Rapid City SD Computer Science
Boyer Joshua Liberty TX Criminal Justice
Brinkman Allysen Box Elder SD Environ Engineering Tech
Brunner Elliot Nisland SD Welding and Fabrication
Busch Silas Rapid City SD Paramedic
Bussiere Stephanie Minot ND Computer Aided Drafting
Butler David Lakenheath -UK - Electrical Trades
Butturini Richard Celina,OH OH Paramedic
Buzarinovic Milos Rapid City SD Transportation Technology
Caba Kimberly Lacey WA Practical Nursing
Cattin Joseph Chadron NE Electrical Trades
Chappell David Warren,OH SD Computer Science
Chase Kristin Martin SD Medical Laboratory Technician
Combs Kevin Box Elder SD Computer Science-Information Technology Specialist
Cordell Catlyn Custer SD Law Enforcement Technology
Creviston Cheyanne Huron SD Transportation Technology
Cripps Renaemariel Dighton MA Practical Nursing
Cronin Nathan Fort Pierre SD Law Enforcement Technology
Cross Valeria Pine Ridge SD Practical Nursing
Croyle Daniel Rapid City SD Computer Science-Information Technology Specialist
Cullingford Laurie Rapid City SD Computer Science-Information Technology Specialist
Cutshaw Luke Sioux Falls SD Welding and Fabrication
Dalluge Christopher Rapid City SD Transportation Technology
Desautels Alissa Sturgis SD Dental Assisting
Dikoff Alyssa Box Elder SD Paramedic
Dix Kaitlyn Bowman ND Business
Edoff Robyn Rapid City SD Health Information Management
Eggers Jonathan Nemo SD Dual Enrollment
Ellingson Stevie Rapid City SD Surgical Technology
Ellis Catherine Rapid City SD Criminal Justice
Escalante Phillyn Navarre FL Healthcare Technician
Esposti Ethan Hill City SD Paramedic
Estrada Mateo Long Beach CA Electrical Trades
Even Victoria Sturgis SD Allied Health
Fagrey Rebecca Rapid City SD Bookkeeping
Falzerano Emily Spearfish SD Surgical Technology
Fedele Meghan Box Elder SD Allied Health
Galvan Daniel Corpus Christi TX Accounting
Gardner Eri Box Elder SD Health Information Management
Garreau Sara Eagle Butte SD Practical Nursing
Giroux Madison Rapid City SD Bookkeeping
Glasburgh James Centereach NY Precision Machining Technology
Gonzalez Rosalinda Rapid City SD Business
Goshorn Alexis Rapid City SD Dental Assisting
Green Kari Rapid City SD Criminal Justice
Greenamyre Garret Gordon NE Electrical Trades
Gross Evan Punxsutawney PA Computer Science
Guderjahn Kelly Great Falls MT Accounting
Halvorson Bradley Rapid City SD Environ Engineering Tech
Harris CarLee Rapid City SD Law Enforcement Technology
Harwood Jessica Moorcroft WY Bookkeeping
Hayes Kyana Peoria AZ Phlebotomy
Heidt Lindsey Rapid City SD Healthcare Technician
Heinen Angela Ceres CA Practical Nursing
Hempler James Topeka KS Precision Machining Technology
Hestekin Jarett Scranton ND Electrical Trades
Heying Levi Pierre SD Welding and Fabrication
Hill Aaron Sidney MT Computer Science
Hill Joshua Chadron NE Computer Science
Hook Hollee Box Elder SD Surgical Technology
Hopkins Megan Rapid City SD Law Enforcement Technology
Horn Wyatt Belle Fourche SD Law Enforcement Technology
Houser Melissa Newcastle WY Practical Nursing
Hout Adam Rapid City SD Drafting and Machining Technology
Hudson Kaleb Alliance NE Computer Science-Information Technology Specialist
Huebner Alicia Armour SD Practical Nursing
Huseby Rebekah Rapid City SD Transportation Technology
Jacobs Deborah Sturgis SD Business
Jankord Kyle Belle Fourche SD Computer Aided Drafting
Jarding Ethan Rapid City SD Fire Science
Jensen Nicholas Rapid City SD Transportation Technology
Jones Cash Faith SD HVAC/R Technology
Jones Tyrell Waseca MN Precision Machining Technology
Kaiser Brandy Hot Springs SD Surgical Technology
Kelly Sean Custer SD Computer Science-Information Technology Specialist
Kennedy Blayne Dupree SD Health Information Management
Kennedy Christine Rapid City SD Library Technician
Kerner Matthew Chadron NE Electrical Trades
Kerney Matthew Spearfish SD Business
Kessler Rebecca Rapid City SD Dental Assisting
Kienzle Kyle Sturgis SD Business
King Alexander Box Elder SD Criminal Justice
Kinniburgh Kyleen Rapid City SD Surgical Technology
Kinzler Michael Sturgis SD Computer Aided Drafting
Konda Jennifer Box Elder SD Practical Nursing
Kotab Christian Sturgis SD Computer Science-Information Technology Specialist
Kothe Angela Rapid City SD Medical Laboratory Technician
Ladenburger Justin Rapid City SD Electrical Trades
Laundreaux Melissa Spearfish SD Health Information Management
Lawrence Dominique Box Elder SD Computer Aided Drafting
Lewison-Voss Anna Box Elder SD Practical Nursing
Lockett Chance Rapid City SD Fire Science
Lockey Vanessa Box Elder SD Practical Nursing
Mader Raelyn Miles City MT Accounting
Maginnis Sharla Crawford NE Environ Engineering Tech
Matt Mathew Rapid City SD Law Enforcement Technology
McCarthy Justin Box Elder SD Environ Engineering Tech
McCormick Lisa Rapid City SD Business
McVey Marie Pierre SD Electrical Trades
Millard Jason Rapid City SD Precision Machining Technology
Moak Stefanie Box Elder SD Practical Nursing
Mowery Jason Whitewood SD Paramedic
Neugebauer Donavin Rapid City SD Fire Science
Niesent Brooke Sturgis SD Pharmacy Technician
Norstegaard Markee Sturgis SD Practical Nursing
Nygaard Court Brookings SD Practical Nursing
Oakley Melanie Newcastle WY Law Enforcement Technology
Obi Nicole Hammond LA Practical Nursing
O'Dea Kaylee Rapid City SD Dental Assisting
Olson Tyler Rapid City SD Paramedic
Olson Alex Loveland CO Computer Science-Information Technology Specialist
O'Neill Jacob Sturgis SD Welding and Fabrication
Osterkamp Joshua Onida SD Transportation Technology
Ovre Benjamin Redwood Falls MN Transportation Technology
Pabolo Carissa Farragut IA Accounting
Palmer Glenn Faith SD Welding and Fabrication
Paulsen Matthew Aberdeen SD Computer Science-Information Technology Specialist
Pease Michael Rapid City SD Computer Aided Drafting
Perkins Molly Vale SD Transportation Technology
Peters Sydney Scranton PA Phlebotomy
Pickett Jonah Sturgis SD HVAC/R Technology
Pitman Logan Norcross GA Computer Science-Information Technology Specialist
Popham Tannor Webster SD Computer Aided Drafting
Porter Michelle Rapid City SD Library Technician
Porter Kyla Edgemont SD Health Information Management
Poste Amanda Rapid City SD Practical Nursing
Puhlman Lacy Midland SD Business
Ramos Vivianna Sturgis SD Paramedic
Reitz Bailey Custer SD Fire Science
Rice Charles Rapid City SD Electrical Trades
Rice Dennis Rapid City SD HVAC/R Technology
Riker Cara Rapid City SD Practical Nursing
Riss Danica Rapid City SD Dental Assisting
Robertson Brandee Spearfish SD Practical Nursing
Roda Wyatt Hot Springs SD Welding and Fabrication
Rodriguez Anthony Rapid City SD Computer Science
Rohlf David Belle Fourche SD Paramedic
Rosado Rivera Giselle Ponce, PUERTA RICO - Practical Nursing
Roselles April Rapid City SD Surgical Technology
Ross Jeffrey Spearfish SD Electrical Trades
Rous Alexander Martin SD Transportation Technology
Ruhoff Dale Hot Springs SD Welding and Fabrication
Running Hawk Jayson Mc Laughlin SD Electrical Trades
Sadler Marie Cincinnati OH Allied Health
Sargent Stacy Palisade CO Law Enforcement Technology
Sattler Denise Rapid City SD Business
Schmitz Kady Rapid City SD Health Information Management
Schneider Rory Beulah ND Electrical Trades
Schuh Christopher Dickinson ND Computer Science-Information Technology Specialist
Schulz Christopher Wall SD HVAC/R Technology
Setzler Rachel Lead SD Environ Engineering Tech
Shelatz Richard Cambridge Spring PA Welding and Fabrication
Sherwood Amanda Box Elder SD Practical Nursing
Shupick Macy Dupree SD Bookkeeping
Simmons Chacna Hephzibah GA Criminal Justice
Sixtos Rhamie Rapid City SD Practical Nursing
Skapik Faith Minot ND Practical Nursing
Smith Brian Coquille OR Welding and Fabrication
Smith Nicholas Rapid City SD Electrical Trades
Smith Dan Rapid City SD Computer Science-Information Technology Specialist
Squires Michael Rapid City SD Electrical Trades
Stafford Erica New Town ND Practical Nursing
Steiner-Pettit Moira Rapid City SD Law Enforcement Technology
Story Jessica Great Falls MT Practical Nursing
Stratton Mark Spearfish SD Bookkeeping
Strohschein Teigan Newell SD Electrical Trades
Svenson Curtis Hermosa SD Computer Aided Drafting
Swallow Rachelle Kingsland GA Computer Science
Swanson Cole New Underwood SD Computer Aided Drafting
Taylor Peggy Sturgis SD Business
Thaler Jared Sturgis SD Computer Aided Drafting
Thomas Jacqueline Vermillion SD Welding and Fabrication
Thurmes Jessica Rapid City SD Medical Laboratory Technician
Torres Negron Luis Villalba,PUERTA RICO - Practical Nursing
Trask Celine Wall SD Accounting
Trostheim Robert Sioux City IA Computer Science
Tutinas Petras Hampton NH Welding and Fabrication
Underhill Tate Spearfish SD Medical Laboratory Technician
Van Bockel Jenny Onida SD Accounting
Van Doren Paul Rapid City SD Computer Science-Information Technology Specialist
Vanthuyne Justice Box Elder SD Business
Venner Oksana Rapid City SD Dental Assisting
Volin Shawn Rapid City SD Computer Science
Wageman Samantha Norcross GA Accounting
Ward Ryan Abilene TX Welding and Fabrication
Ward Caleb O Fallon,IL SD Law Enforcement Technology
Warren Taylor Rapid City SD Surgical Technology
Weber Wyatt Murdo SD Law Enforcement Technology
Webster Jessica Silverdale WA Practical Nursing
Weig Michael Rapid City SD Paramedic
Weishaar Wrangler Bison SD Welding and Fabrication
Wendland Austin Milbank SD Computer Science-Information Technology Specialist
Weston Cheyenne Porcupine SD Paramedic
Wetzler Hidie Newell SD Practical Nursing
Wiese Jennifer Box Elder SD Surgical Technology
Williams David Rapid City SD Welding and Fabrication
Winder Greg Sturgis SD Transportation Technology
Wolterstorff Bailey Belle Fourche SD Electrical Trades
Yeargan Caleb Hill City SD Welding and Fabrication
Young Samantha Rapid City SD Business
Zeman Derek Corona CA Transportation Technology
Zook Tammy Rapid City SD Practical Nursing
Zulauf Marta Rapid City SD Surgical Technology
Zweifel Jessica Rapid City SD Practical Nursing
Zylstra Thomas Rapid City SD Welding and Fabrication

View all articles

Join the Conversation

Connect with Western Dakota Tech