Cancel

Western Dakota Technical College Learn. Do. Now.

Visit Us Request Info Chat Online

Western Dakota Tech Announces Graduates

The following students graduated from Western Dakota Tech following Spring Semester 2017.

South Dakota
Belle Fourche: Amanda Proefrock, Practical Nursing; David Rohlf, Paramedic; Bailey Wolterstorff, Electrical Trades; Belvidere: Gavin DeVries, Welding and Fabrication; Bison: Wrangler Weishaar, Welding and Fabrication; Black Hawk: Tony Bingham, Precision Machining Technology; Kyle Kienzle, Business Management and Marketing; Jennifer Konda, Practical Nursing; Christopher Liffengren, Business Management and Marketing; Eric Nicholson, Surgical Technology; Marie Sadler, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Brandie Schaeffer, Business Management and Marketing; Jared Thaler, Computer Aided Drafting; James Clark, Transportation Technology - Light Duty; Box Elder: Kyle Armstrong-Cummings, Electrical Trades; Travis Bellefeuille, Welding and Fabrication; Kimberly Caba, Practical Nursing; Shelby Cox, Medical Assisting; Melissa Daniel, Medical Assisting; Meghan Fedele, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Eri Gardner, Health Information Management, Coding Specialty; Kevin Goyins, Computer Science-Information Technology Specialist; Dwayne, Gurule, Computer Science-Information Technology Specialist; Rebekah Huseby, Transportation Technology - Light Duty; Alexander King, Criminal Justice; Hunter LaCroix, Law Enforcement Technology; Anna Lewison-Voss, Practical Nursing; Stefanie Moak, Practical Nursing; Garrett Nelson, Fire Science; Court Nygaard, Practical Nursing; Bryan Perkins, Business - Social Media Marketing; Courtney Rydbom, Dental Assisting; Thomas Saunders, Transportation Technology - Heavy Duty; Amanda Sherwood, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Austin Speckman, Computer Aided Drafting; Peter Travis, Electrical Trades; Derek Zeman, Transportation Technology - Heavy Duty; Buffalo Gap: Wyatt Roda, Welding and Fabrication; Colome: Trevor Sachtjen, Business Management and Marketing; Custer: Steven Blume, Paramedic; Sandra Bohr, Medical Assisting; Kristeana Lawson, Practical Nursing; Coby Magann, Welding and Fabrication; Brittany Mechaley, Practical Nursing; Deadwood: Veronica Hoffman, Bookkeeping; Mark Stratton, Bookkeeping; Draper: Wyatt Weber, Law Enforcement Technology; Edgemont: Brenda Cullen, Library Technician; Elizabeth Rojas, Health Information Management - Coding Specialty; Ellsworth AFB: Danica Riss, Dental Assisting; Faith: Ashton Delbridge, Medical Assisting; Shane Lutz, Transportation Technology - Heavy Duty; Glenn Palmer, Welding and Fabrication; Fort Pierre: Tucker Jones, Transportation Technology - Heavy Duty; Hermosa: Adam Hout, Drafting and Machining Technology, Precision Machining Technology; Kelsey Matthews, Surgical Technology; Wanda Sawhney, Precision Machining Technology, Welding Manufacturing; Curtis Svenson, Computer Aided Drafting; Caleb Yeargan, Welding and Fabrication; Hill City: Gage Houdek, Electrical Trades; Casey McNeil, Transportation Technology - Light Duty; Hot Springs:Gloria Rojas, Phlebotomy; Huron: Stephanie Lorenz, Library Technicianl; Kadoka: Wyatt Enders, Transportation Technology - Heavy Duty; Keystone: Ethan Esposti, Paramedic Certificate; Lead: Luke Cutshaw, Welding and Fabrication; Cole Gackle, Welding and Fabrication; Martin: Kahler Addison, Transportation Technology - Light Duty and Heavy Duty; Midland: Destiny Dale, Practical Nursing; Milbank:Austin Wendland, Computer Science-Information Technology Specialist; Mission: Moses Traversie, Paramedic Certificate; Nemo:Rachel Setzler, Environmental Engineering Tech; New Underwood: Kassee Beck, Practical Nursing; Shasta Fosheim, Bookkeeping; Aaron Oberlander, Law Enforcement Technology; Cole Swanson, Computer Aided Drafting; Newell: Daniel Williams, HVAC/R Technology; Greg Winder, Transportation Technology - Heavy Duty; Nisland: Elliot Brunner, Welding and Fabrication; Hidie Wetzler, Practical Nursing; Oglala: Cristy Hawk, Paramedic; Philip: Lacy Puhlman, Business Management and Marketing; Pickstown: Mason Permann, Welding and Fabrication; Piedmont: Micheala Bales, Surgical Technology; Justin Krogstad, Computer Science-Information Technology Specialist; Brandon Meyer, Welding and Fabrication; Pierre: Jenny Van Bockel, Accounting; Prairie City:Shelly Peck, Surgical Technology; Rapid City: Alexander Aadland, Environmental Engineering Tech; Clay Adams, Welding and Fabrication; Nathan Alspaw, Computer Aided Drafting; Britney Anderson, Healthcare Technician, Medical Assisting; Stanley Andrews, Electrical Trades; Genevieve Azure, Business Management and Marketing; Zachary Barrett, Electrical Trades; Miguel Beal, Computer Aided Drafting; Adrianna Beattie, Paramedic; Joseph Beers, Computer Science - Information Technology Specialist; Ryan Bell, Computer Aided Drafting; Nicole Benson, Business Management and Marketing; Coy Bifulco, Computer Science - Network Admin and Security; Christopher Bittner, Environmental Engineering Technology; David Boyer, Computer Science - Network Admin and Security; Amanda Bramblee, Dental Assisting; Jessalyn Brunssen, Business Management and Marketing; Kylee Bunge, Surgical Technology; Silas Busch, Paramedic; David Chappell, Computer Science - Network Admin and Security; Richard Cobb, Fire Science; Christina Colombe, Surgical Technology; Renaemariel Cripps, Practical Nursing; Valeria Cross, Practical Nursing; Christopher Dalluge, Transportation Technology - Heavy Duty; David Dean, Precision Machining Technology; David Dean, Welding and Fabrication; Jessica Deel, Library Technician; Ciera Devine, Dental Assisting; Jill Dolan, Pharmacy Technician; Robyn Edoff, Health Information Management - Coding Specialty; Jaymeson Eisenbraun, Transportation Technology - Light Duty; Stevie Ellingson, Surgical Technology; Melinda Emery, Welding and Fabrication; Phillyn Escalante, Healthcare Technician; Rebecca Fagrey, Bookkeeping; Stephanie Falzerano, Dental Assisting; Carrie Farner, Criminal Justice; Kristi Finkhouse, Accounting; Caleb Fousek, Paramedic; Bryce Foy, Environ Engineering Tech; Daniel Galvan, Accounting; Sara Garreau, Practical Nursing; Alexis Goshorn, Dental Assisting; Garret Greenamyre, Electrical Trades; Evan Gross, Computer Science - Network Admin and Security; Bradley Halvorson, Environmental Engineering Tech; CarLee Harris, Law Enforcement Technology; Kyana Hayes, Phlebotomy; Lindsey Heidt, Healthcare Technician; Angela Heinen, Practical Nursing; Heather Hemen, Surgical Technology; James Hempler, Drafting and Machining Technology, Precision Machining Technology; Levi Heying, Welding and Fabrication; Joshua Hill, Computer Science - Network Admin and Security; Spencer Holt, Welding and Fabrication; Rachel Holzer, Surgical Technology; Megan Hopkins, Law Enforcement Technology; Sarah Hudelson, Health Information Management - Coding Specialty; Jewel Hudelson, Healthcare Technician; Alicia Huebner, Practical Nursing; Estee Hughes, Practical Nursing; Mathew Irwin, Welding Manufacturing; Heath Jensen, Welding and Fabrication; Casey Johnson, Welding and Fabrication; Ayden Jones, Welding and Fabrication; Brandy Kaiser, Surgical Technology; Kyle Kaiser, Surgical Technology; Amelia Karsky, Library Technician; Blayne Kennedy, Health Information Management - Coding Specialty; Christine Kennedy - Library Technician; Rebecca Kessler, Dental Assisting; Tanner Kickland, Transportation Technology - Heavy Duty; Karin Kienzle, Surgical Technology; Connie Kindler, Medical Assisting; Cami Kuipers, Library Technician; Rebecca LaBelle, Practical Nursing; Justin Ladenburger, Electrical Trades; Amanda Lammers, Dental Assisting; Vanessa Lockey, Practical Nursing; Amanda Luther, Practical Nursing; Rowdy Mauch, Business Management and Marketing; Justin McCarthy, Environmental Engineering Tech; Seth McReynolds, Fire Science; Marie McVey, Electrical Trades; Paul Melucas, Welding and Fabrication; Gerald Mexican, Welding Manufacturing; Samuel Miller, Electrical Trades; Donavin Neugebauer, Fire Science; Andrew Nyblom, Law Enforcement Technology; Nicole Obi, Practical Nursing; Alysha O'Connell, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Tyler Olson, Paramedic; William Olson, Welding and Fabrication; Hannah Ovre, Computer Aided Drafting; Benjamin Ovre, Transportation Technology - Light Duty; Torrie Owens, Dental Assisting; Matthew Paulsen, Computer Science-Information Technology Specialist; Sydney Peters, Phlebotomy; Leslie Pond, Dental Assisting; Michelle Porter, Library Technician; Amanda Poste, Practical Nursing; Megan Raftery, Dental Assisting; Bailey Reitz, Fire Science; Charles Rice, Electrical Trades; Derrick Riebe, Computer Science - Network Admin and Security; Cara Riker, Practical Nursing; Tierra Rodocker, Phlebotomy; Anthony Rodriguez, Computer Science - Network Admin and Security; Giselle Rosado Rivera, Practical Nursing; April Roselles, Surgical Technology; Alexander Rous, Transportation Technology - Heavy Duty; Jayson Running Hawk, Electrical Trades; Kate Saknikent, Practical Nursing; Stacy Sargent, Law Enforcement Technology; Denise Sattler, Business Management and Marketing, Business - Social Media Marketing; Rory Schneider, Electrical Trades; Richard Shelatz, Welding and Fabrication; Justin Shoop, Practical Nursing; Chacna Simmons, Criminal Justice; Rhamie Sixtos, Practical Nursing; Kristie Smith, Business Office Professional; Brian Smith, Welding and Fabrication; Erica Stafford, Practical Nursing; Mandy Standing Bear, Criminal Justice; Blair Stasinski, Business Entrepreneurship; Nikki Stewart, Dental Assisting; Jessica Story, Practical Nursing; Teigan Strohschein, Electrical Trades; Rachelle Swallow, Computer Science - Network Admin & Security; Luis Torres Negron, Practical Nursing; Macy Trautner, Practical Nursing; Marie Tuttle, Medical Assisting; David Ulmer, HVAC/R Technology; Trevor Van Heel, Welding and Fabrication; Joseph VanDerPol, Law Enforcement Technology; Oksana Venner, Dental Assisting; Jessica VenOsdel, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Shawn Volin, Computer Science - Network Admin and Security; Daniel Ward, Welding and Fabrication; Ryan Ward, Welding and Fabrication; Taylor Warren, Surgical Technology; Jessica Webster, Practical Nursing; Kristopher Wendt, Precision Machining Technology; Joelle Wetzler, Surgical Technology; Wyman White Feather - Transportation Technology - Light Duty; Chaze Wiant, Welding and Fabrication; David Williams, Welding and Fabrication; Dana Wilson, Surgical Technology; Julia Woodard, Dental Assisting; Garrett Wricks, Welding and Fabrication; Amanda Young, Business Management and Marketing; Tammy Zook, Practical Nursing; Jessica Zweifel, Practical Nursing; Red Owl: Brandon Gilles, Environmental Engineering Tech;Chaney Keffeler, Transportation Technology - Heavy Duty; Saint Onge: Echo Bauer, Criminal Justice; Matthew Kerney, Business Management and Marketing; Sioux Falls: Tanner Hennings, Fire Science; Spearfish: Kendall Anderson, Welding and Fabrication; Stephanie Bussiere, Computer Aided Drafting; Kevin Culbertson, Transportation Technology - Heavy Duty; Emily Falzerano, Surgical Technology; Stefanie Jeffery, Welding and Fabrication; Shayla Jennings, Business Management and Marketing; Cash Jones, HVAC/R Technology; Dani Koan, Environmental Engineering Tech; Brandee Robertson, Practical Nursing; Clay Torgerson, Electrical Trades; Sturgis: Taylar Applegate, Practical Nursing; Kellie Baker, Bookkeeping; Alissa Desautels, Dental Assisting; Victoria Even, Practical Nursing; Olaf Funell, Welding and Fabrication; Danielle Galland, Environmental Engineering Tech; Aaron Hill, Computer Science-Information Technology Specialist; Caulder Knoof, Transportation Technology - Heavy Duty; Bradley VanSickle, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Lisa Williams, Business Management and Marketing; Summerset: Christopher Burg, Pharmacy Technician; Kaylee O'Dea, Dental Assisting; Tea: Ty Bartels, Environmental Engineering Tech; Vermillion: Jacqueline Thomas, Welding and Fabrication; Wasta: Celine Trask, Accounting; White Owl: Morgan Austin, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Whitewood: James Adams, HVAC/R Technology; Becky Auer, Surgical Technology; Jenny Boggs, Phlebotomy; Brinley Olson, Allied Health - Practical Nursing, Practical Nursing; Yankton: Jason Brue, Precision Machining Technology.

Iowa
Sioux City: Hunter Cartier, Practical Nursing.

Michigan
Grand Rapids: Nicholas Sevigny, Transportation Technology - Light Duty.

Minnesota
Fridley: Monica Ventura, Paramedic Certificate.

Montana
Glendive: Skylar Huschka, Computer Aided Drafting, Drafting and Machining Technology; Miles City: Lora Ashlin, Surgical Technology.

Nebraska
Gordon: Kasey Kruger, Dental Assisting; Hay Springs: Christopher Ray, Welding and Fabrication; Valentine: Phillip Haase, Transportation Technology - Heavy Duty; Gary Jackson, Paramedic Certificate.

North Dakota
Bismarck: Crystal Gaydos, Welding and Fabrication; Bowman: Jarett Hestekin, Electrical Trades; Carrington: Tyrell Jones, Precision Machining Technology; Dickinson: BreAnna Jordan, Phlebotomy; Reeder: Vance Valloff, Transportation Technology - Heavy Duty.

New Hampshire
North Hampton: Petras Tutinas, Precision Machining Technology, Welding and Fabrication.

Tennessee
Ashland City: Eva Jerde, Business Entrepreneurship.

Virginia
Virginia Beach: Nichole Hazelwood, Business Management and Marketing, Business Entrepreneurship.

Wyoming
Gillette: Nicole Biegler, Practical Nursing; Jennifer Wiese, Surgical Technology; Newcastle: Melissa Houser, Practical Nursing.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

About Western Dakota Tech
Western Dakota Tech was established in 1968 and is the only technical college that serves the western South Dakota region.

Western Dakota Tech offers programs in a variety of fields, including Business and Computers, Construction and Manufacturing, Energy and Environmental Technologies, Health Sciences, Legal and Public Services, and Transportation Technologies.

More than 96 percent of Western Dakota Tech's most recent graduates are working, continuing their education, or are enlisted in the military.

Western Dakota Tech faculty, staff, and administration focus their efforts on helping students gain the skills and experiences they need to succeed. Through hands-on learning, internships, and industry partnerships, Western Dakota Tech students graduate ready to make a real and immediate contribution to their employers and to their communities.

For information about Western Dakota Tech, call (800) 544-8765 or (605) 718-2565 or send an email to admissions@wdt.edu. Visit us on the web at www.wdt.edu.

View all articles

Join the Conversation

Connect with Western Dakota Technical College

facebook logo instagram logo snapchat logo twitter logo youtube logo 

Website Powered By PageFramer, Development By Robert Sharp & Associates